• کد خبر: 974
  • گروه : اخبار , ویژه ها
  • تاریخ انتشار:۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت: ۱۳:۴۸
سینما شهر قشنگ قرار است به فروش برسد

«شهر قشنگ»ی که به خاطره‌ها پیوست

سینما شهر قشنگ که یکی از سینماهای قدیمی و تاریخی تهران است، روزگاری جزو شلوغ ترین و پرمخاطب ترین سینماهای تهران بوده و با موقعیت مکانی بسیار خوب آن روزها که در قلب تهران بوده، یکی از پاتوق های اصلی هنردوستان تهرانی بوده است. این سینما البته از سال 87 تعطیل شد و روز به روز مستهلک تر شد تا اینکه چند روز پیش آگهی فروش ملک بر سردر اين سينما نصب شد تا یکی دیگر از خاطره های سینمایی تهران در تاریخ بایگانی شود.


یکی از خبرهایی که این روزها منتشر شده آگهی فروش ساختمان سینما شهر قشنگ است. سینما شهر قشنگ که یکی از سینماهای قدیمی و تاریخی تهران است، روزگاری جزو شلوغ ترین و پرمخاطب ترین سینماهای تهران بوده و با موقعیت مکانی بسیار خوب آن روزها که در قلب تهران بوده، یکی از پاتوق های اصلی هنردوستان تهرانی بوده است. این سینما البته از سال ۸۷ تعطیل شد و روز به روز مستهلک تر شد تا اینکه چند روز پیش آگهی فروش ملک بر سردر این سینما نصب شد تا یکی دیگر از خاطره های سینمایی تهران در تاریخ بایگانی شود.

 

سینما شهر قشنگ حدود سال ۱۳۳۲ به عنوان یکی از سینماهای درجه یک تهران توسط گروه‌ سینما‌های مولن روژ تاسیس شد. آن روزها قیمت بلیت سینما حدود سه ریال بوده و فیلم‌هایی که در آن به‌ نمایش درمی‌آمدند، اغلب فیلم‌هایی خارجی بودند. مبلغی که به حساب این روزها تقریبا ۶۷ هزار برابر شده!

 

فرحناز حجت که اکنون مالک این سینما است در این باره گفته:«سال ۵۴ پدرم ـ رضا حجت الاسلام‌ ـ سینما شهر قشنگ را به قیمت هفت میلیون تومان خرید. آن زمان قیمت بهترین برج تهران چهار میلیون تومان بود. البته در آن سال‌ها، سینما‌ها جزو املاک تجاری محسوب می‌شدند و ارزش قیمتی آنها با مغازه‌ها برابری می‌کردند.»

 

اما اکنون چند سال است که درب سینما «شهر قشنگ» قفل و زنجیر شده است. از پوستر‌هایی که پشت شیشه سینما نصب شده، می‌توان فهمید آخرین فیلمی که در این سینما به نمایش درآمده است،«قرنطینه» به کارگردانی منوچهر هادی است. مالک فعلی سینما، عمر بالا و مستهلک شدن تاسیاست و بنا را دلیل اصلی تعطیلی سینما می داند و برای همین هم سینما را برای فروش گذاشته.

 

 

حجت الاسلام در ادامه خاطر نشان کرد: «اصولا ساخت و ساز برای بخش فرهنگی در دل بافت تجاری نه تنها با سیاست‌های شهرداری تطابق ندارد، بلکه به‌ لحاظ جذب جمعیت به منطق پر تراکم تجاری نیز خالی از هرگونه توجیه منطقی است.» مدیر سینما «شهر قشنگ» ادامه داد: ««شهر قشنگ» سینمایی با زیربنای حدود دو هزار و ۷۰۰ متر است. شاید دیگر چنین متراژهایی برای یک سالن و حتی چند سالن نمایش در دنیا منطقی نباشد. پس از آن که خودم با بعضی از کارشناسان، سینماداران و مالکان سینماها صحبت کردم به این نتیجه رسیدم که منطقه‌ای که اکنون سینما در آن قرار دارد پتانسیل تراکم بیشتر جمعیت، فضا و ترافیک زیاد ماشین که در اثر ساخت سینما ایجاد می‌شود را ندارد.»

 

اما این فقط بخشی از ماجراست. جالب است که مالک سینما «شهر قشنگ» به دلیل هزینه‌های بسیار، اکنون حتی نمی‌تواند این فضای متروک را تغییر کاربری دهد. وی چند سال پیش در گفتگویی از شهرداری تهران گله‌مند بود و گفته بود: «پدر من این سینما را در سال ۵۴ با کاربری تجاری و به قیمت بسیار زیاد خریداری کرد، اما در سال ۶۲ دولت کاربری سینماها را به فرهنگی تغییر داد. قاعدتا در این شرایط شهرداری یا دولت باید مابه تفاوت ارزش مالی بین مالکیت تجاری و مالکیت فرهنگی را بپردازد. اما جالب است که نه تنها چنین مبلغی پرداخت نشده بلکه حتی وقتی به شهرداری مراجعه کردم، فهمیدم که اگر می‌خواهم این فضا را به یک فضای تجاری تبدیل کنم باید دوباره هزینه گزافی را بپردازم! البته واضح است که شهرداری هیچ اعتراضی را در این زمینه نمی‌پذیرد.»

 

وی توصیه کرد: «با توجه به تغییر بافت منطقه‌ای و طرح تفضیلی جدید شهرداری تهران، با نظر به غیر ایمن بودن و فرسودگی سینماهای آن مناطق، دولت چاره اندیشی نموده و با ارائه وام‌های کم بهره با باز پرداخت طولانی و بدون اخذ عوارض توسط شهرداری کلیه سینماهای منطقه را قبل از اتلاف هزینه زیاد در قسمت های پر تراکم شهری به مجموعه‌هایی مدرن و ایمن تجاری در راستای اهداف منطقه و در مناطق کم ترددتر تجاری فرهنگی نماید.»

 

برگرفته از گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

کلید واژه:
گروه بندی: اخبار , ویژه ها

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است