تبعات کرونا برای سینما از نگاه اهالی هنر

این ویروس ضد سینما!

گروه سینما: در شرایط ملتهب سینمای فعلی ایران که به اقتصاد این مدیوم ضربه جدی وارد کرده است و تعطیلاتی که به سبب کرونا دامن گیر سینما شد، اغلب سینماداران را با بحران بزرگ مالی مواجه کرده و عوامل تولید را دچار بیکاری آسیب­زننده کرده است، با برخی از اهالی سینما درباره شرایط فعلی و اقدامی مثل اکران اینترنتی فیلم­ها صحبت کردیم که در ادامه با حذف سوالات، پاسخ­های آنان را می­خوانید.


گروه سینما: در شرایط ملتهب سینمای فعلی ایران که به اقتصاد این مدیوم ضربه جدی وارد کرده است و تعطیلاتی که به سبب کرونا دامن گیر سینما شد، اغلب سینماداران را با بحران بزرگ مالی مواجه کرده و عوامل تولید را دچار بیکاری آسیب­زننده کرده است، با برخی از اهالی سینما درباره شرایط فعلی و اقدامی مثل اکران اینترنتی فیلم­ها صحبت کردیم که در ادامه با حذف سوالات، پاسخ­های آنان را می­خوانید.

 

سعید طباطبایی مدیر پردیس سینمایی باغ کتاب

بعد از کرونا، چینش اکران خیلی مهم است

*به هر حال یک فصل خوب را از دست داده‌ایم و در مجموع به درآمد خوب سینماها در سال ۹۹ خیلی امیدوار نیستیم. چینش اکران بعد از شرایط کرونا نیز بسیار مهم است. باید فیلم‌هایی نمایش داده شود که فضای شادتری داشته باشد تا مردم به حضور در سینما اقبال پیدا کنند. پیشنهادی هم که آقای نوروزی؛ مدیر پردیس سینمایی آزادی مبنی بر نیم‌بها کردن قیمت بلیت در روزهای غیر از آخرهفته مطرح کردند، پیشنهاد خوبی است.

* ما در پردیس باغ کتاب، تجربه شنبه‌های نیم‌بها را داشتیم و در این روز نزدیک به روز سه‌شنبه مخاطب داشتیم. از وقتی بلیت نیم‌بهای شنبه‌ها برداشته شد، مخاطب این روز در سینمای ما به یک‌چهارم رسید.

*با توجه به کشش سینما، منطقه قرارگیری آن، کیفیت سالن‌ها و عوامل دیگر، می‌شود قیمت بلیت سینماها را شناور تعریف کرد. زمانی ممکن است از قیمت نیم‌بها کمتر شود و زمانی مانند پنجشنبه‌شب‌ها در بعضی سانس‌های پرمخاطب، ممکن است قیمت از قیمت کنونی بالاتر هم برود. همچنین سانس‌های صبح می‌تواند قیمت بلیت کمتری داشته باشد. ثابت بودن قیمت بلیت، دست سینماها را می‌بندد.

 

محمد قاصداشرفی؛ مدیر سینما ماندانا و رئیس انجمن سینماداران

شوخی بدی به نام ۱۰میلیون تسهیلات

* اعلام شده که هر سالن می‌تواند به صورت شش‌ماهه با کارمزد ۴ درصد، ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بگیرد که برای همین میزان کمک هم باید فهرست کارکنان را فرستاد و یک بروکراسی پیچیده نیز برای دریافت این کمک‌ها وجود دارد. این کمک مورد قبول ما نیست و ما برای سینمای خودمان اعلام کردیم که این پول را نخواهیم گرفت.

 

* در انتهای هر سال، بار زیادی از نظر پرداخت حقوق، عیدی و پاداش و سنوات خدمت پرسنل روی دوش سینماداران است. در سینما ماندانا کارمندانی با ۲۵ سال سابقه کار داریم که ۴-۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرند. این تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی، عملا حقوق ۲ کارمند سینما است. کمک دولتی برای مراکز فرهنگی که هزینه‌های جاری‌شان بسیار سرسام‌آور است، نباید اینگونه باشد. سینماداران دیگر هم در تماس‌هایی با انجمن اعلام کرده‌اند که هیچگونه تمایلی به دریافت این کمک ندارند و این موضوع برایشان بسیار ناراحت‌کننده بوده است.

* سینماهای حوزه هنری یا شهرداری از نظر اقتصادی مستقل هستند و سینمادار بودجه ویژه‌ای دریافت نمی‌کند، بنابراین باید سینما را از درآمد خود سینما بچرخاند. اگر قرار است کمکی انجام شود، باید مشمول همه سینماها شود.

 

*تعطیلی سینماها به آمار بیکاران کشور هم اضافه می‌کند، بنابراین در اینگونه حمایت‌های دولتی، حتی اگر به سالن سینما به عنوان یه جایگاه فرهنگی هم نگاه نشود، باید به عنوان یک محل اشتغال‌زایی توجه شود. اگر دولت به مراکز فرهنگی توجه مالی ویژه‌ای نکند همه سینماهای کشور تعطیل شده و کارکنان آن به آمار بیکاران کشور اضافه می‌شوند. این خود از طرف دیگر به باری برای دولت تبدیل می‌شود.

 

محمد مهدی طباطبایی‌نژاد؛ معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی

ضرر فراوان قشر آسیب­دیده

*طرف‌های متضرر از این موضوع متنوع هستند؛ از سینمادار گرفته تا تهیه‌کننده، سرمایه‌گذار و از همه مهم‌تر کسانی که زندگی و حیاتشان متصل به حقوقی است که به صورت قراردادی از هر پروژه دریافت می‌کنند. این قشر، آسیب‌های بیشتری را متحمل شده زیرا تمام درآمد آن‌ها وابسته همان پروژه‌های سینمایی بوده است‌.

 

سجاد نوروزی؛ مدیر پردیس سینمایی آزادی

باید یک تدبیر کلان برای ضرر سینما در کرونا اندیشید

*در موقعیت‌های اپیدمیک مانند حالا، اولین چیزی که قربانی می‌شود، سرگرمی است. این وضعیت در همه دنیا وجود دارد و می بینیم تولید و اکران فیلم‌های سینمایی حتی در هالیوود هم متوقف شده است.

 

*به نظر من سال ۹۹ برای صنعت سرگرمی، سال انهدام است زیرا نه فقط درگیر تعطیلی هستیم بلکه چشم‌اندازی روشن یا حتی قابل تحلیل هم وجود ندارد. حتی حالا که نیمه فروردین هستیم، نمی‌توانیم درباره وضعیت اواخر این ماه صحبت کنیم. به طور کلی در سال ۱۳۹۹ شمسی – ۲۰۲۰ میلادی، چیزی به اسم سرگرمی وجود نخواهد داشت و موضوعیتی هم نخواهد داشت.

*با اتفاقات کرونا، عملا ۶۰ درصد سینماها ورشکسته شده‌اند زیرا اکران نوروزی فقط اکران یک ماه نبود، بلکه ذخیره سالانه سینماداران محسوب می‌شد. در بعضی مواقعِ سال مانند ماه رمضان و ماه محرم، فروش سینما بسیار پایین است به علاوه این که سینماها دو شیفت نیرو لازم و هزینه‌های جاری فراوانی نیز دارند.

*ما در کشورمان صنعت نیم‌بند سینما را داریم که با همه ایرادات و مشکلات به بخشی از جامعه سرویس‌دهی می‌کرده است. این سرویس‌دهی برای روزگار بعد از کرونا بسیار حیاتی است و اگر دچار اختلال کارکردی شود، با مشکلات عجیب‌وغریبی مواجه خواهیم شد. باید تدبیر کلانی برای این شرایط و پس از آن وجود داشته باشد تا این هنر-صنعت نابود نشود، زیرا چیزی جای سینما را پر نمی‌کند.

 

*اکثر سینماداران به نیم‌بها شدن بلیت سینما در روزهای غیر از آخر هفته راضی هستند. سه‌شنبه‌ها که بلیت نیم‌بها است آمار مراجعه مخاطبان نشان می دهد که مخاطب سینما کم نیست. به هر حال این پیشنهاد ما است که قیمت بلیت در طول هفته، به جز آخر هفته نیم‌بها شود.

مدیر پردیس سینمایی ارگ

سینماهایی در مواجهه با تعطیلی دائم

*به نظر من تا زمانی که جان مردم در خطر است، بهتر است تعطیلی‌ها ادامه پیدا کند. با توجه به هزینه‌های زیاد یک سینما، فکر نمی‌کنم دردی دوا شود. صاحبان آثار می‌توانند با انتشار محصول در سرویس‌های وی‌اودی بخشی از هزینه‌های فیلم را دربیاورند، ولی سینماداران چه کار کنند؟ به علاوه این که حقوق پرسنل و هزینه‌هایی مانند شارژ نیز برای سینماهای واقع در مجتمع‌های تجاری وجود دارد. بعضی از سینماها هم هستند که در زمان عادی هم اکران خوبی نداشتند که این دسته ممکن است که با خطر تعطیلی دائمی مواجه باشند.

*اگر بهترین فیلم‌ها هم اکران شود وقتی مردم نخواهند به سینما بیایند، هیچ اتفاق مثبتی نمی‌افتد. فعلا این ترس در جامعه هست که مردم بخواهند در کنار همدیگر قرار بگیرند و فیلم ببینند. باید به طور کل کرونا و ترس از بیماری از بین برود که مردم خود را راضی کنند که به سینما بیایند و فیلم ببینند.

 

مهدی علی‌میرزایی؛ نویسنده و کارگردان

اکران آنلاین سینمادارها را به خطر می­اندازد

*اکران آنلاین مبهم است. مسلما در این روند برخی منتفع می‌شوند و بعضی دیگر متضرر. برآیند این تضاد منافع باید مشخص شود و آن هنگام می‌شود که به اکران آنلاین فکر کرد. تصوری از این که برای اکران آنلاین در ایران چه اتفاقی خواهد افتاد ندارم زیرا هنوز چیزی مشخص نیست. در واقع همه منتظر هستند تا آمار بازدیدکنندگان و فروش فیلم‌هایی که به صورت آنلاین اکران شدند، منتشر شود تا بتوان تصمیمی برای فیلم‌های دیگر گرفت.

*اکران آنلاین، برخی صنف‌ها مانند سینماداران و پخش‌کنندگان را به خطر می‌اندازد و این‌ها نیروهایی هستند که در این صحنه نقش ایفا می‌کنند. همچنین باید کسانی که از اکران آنلاین سود می‌برند و کسانی که تجارتشان به خطر می‌افتد با همدیگر به برآیند و تعادلی برسند تا معلوم شود اکران آنلاین در ایران چه اندازه می‌تواند موفق باشد.

 

احمد نجفی؛ بازیگر

در این شرایط قشر فرهنگی نادیده گرفته شده است

*چندان نسبت به آینده سینما خوشبین نیستم چون تهیه­کنندگان خصوصی در آستانه ورشکستگی هستند، در صورتی که دولت باید به هر طریق ممکن به آن­ها کمک کند تا بابت خسارت­هایی که دیده­اند متحمل ضرر فراوان نشوند.

*در شراط فعلی بسیاری از مشاعل از کمک‌های دولتی بهره‌مند شده‌اند تا وضعیت ناشی از بحران کرونا پشت سر گذاشته شود، اما نمی­دانم چرا در حوزه سینما این کمک­ها از اهالی هنر هفتم دریغ می­شود. در حالیکه قشر فرهنگی بیشترین نقش را در فرهنگسازی جامعه دارد چرا باید در زمان یاری­رسانی نادیده گرفته شوند.

 

علیرضا امینی

لذت تماشای فیلم بر پرده چیز دیگری‌ است

  • درباره موفقیت اکران آنلاین فعلا باید منتظر بمانیم تا ببینیم بازتاب مخاطبان و بازگشت مالی به چه صورت خواهد بود زیرا این اولین تجربه ما در ایران است و تا قبل از آن چنین تجربه‌ای نداشته‌ایم.
  • زمانی که فیلمی را برای پرده سینما می‌سازیم، طبیعتا نمایش آن با صفحه تلویزیون تفاوت‌های بسیاری دارد و لذتی را که با فیلم دیدن روی پرده سینما یا به شکل جمعی سینما رفتن تجربه می‌کنیم نمی‌توان در اکران آنلاین تجربه کرد.

 

حسین فرحبخش

اکران اینترنتی می­تواند همیشه ادامه داشته باشد

*اکران آنلاین فیلم‌ها که با «خروج» شروع شد، طرح خوبی است اما اگر جا بیفتد. البته که خود ما باید آن را جا بیندازیم و فعلا باید دید می‌توانیم موفق شویم یا خیر. اگر اکران آنلاین بین فیلمسازان و مخاطبان جای خود را پیدا کند، قطعا خیلی از فیلم‌ها از این طریق می‌توانند به نمایش درآیند و همچنین اکران روی پرده نیز خلوت‌تر می‌شود.

*در تمام دنیا تقلب و دانلود غیرقانونونی وجود دارد. مهم این است که کاری کنیم و طرحی تدارک ببینیم که جلوی این اتفاق را بگیریم. راه­حل این موضوع نیز عمدتا دست وزارت ارتباطات است بلکه قضیه را جدی بگیرد و زیرساخت را فراهم کند. اکران اینترنتی مخصوص دوره خاصی مثل شرایط کرونایی الان نیست بلکه می‌تواند همیشه هم دنبال شود. بالاخره فضای مجازی یک امکان است که دچار تحول شده و امروز خودش را بهتر و بیشتر نشان می‌دهد.

 

کلید واژه:
گروه بندی: اخبار , ماهنامه سینما , ویژه ها

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است